100 - LECIE SITPF

dodano: Piątek, 10/11/2017 13:50


W dniach 13-14 października 2017 polscy inżynierowie mieszkający i pracujący we Francji obchodzili 100 lecie powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich (SITPF).

W maju 1917 r. kiedy trwała jeszcze I wojna światowa we Francji powstała niezależna Polska Armia. W jej szeregach było wielu inżynierów. To właśnie oni zgromadzili wokół siebie pracujących we Francji techników i zawiązali Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji (Przegląd Techniczny nr 21/2017).

Koledzy z Francji uznali, że świętowanie stuletniej historii to okazja nie tylko do przypomnienia historii swego stowarzyszenia, ale także do zapoznania się z najnowszymi trendami rozwoju techniki. Pierwszy dzień miał miejsce w Ambasadzie Polski we Francji z udziałem Jego Ekscelencji Ambasadora RP w Republice Francuskiej pana Tomasza Młynarskiego. Na uroczystości byli przedstawiciele polonijnych stowarzyszeń naukowo-technicznych z Europy i USA. FSNT-NOT reprezentowali: prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny, wiceprezes Kamil Wójcik oraz prezes Spółki WDT NOT Jerzy Rożek.

Gości przywitał prezes SITPF Lucjan Sobkowiak. Następnie głos zabrał ambasador RP we Francji, który wyraził zadowolenie z faktu bogatej działalności SITPF, a także dużego wkładu polskich inżynierów w naukę, technikę i gospodarkę Francji. Gratulując Koleżankom i Kolegom z Francji dotychczasowego dorobku życzył kolejnych lat owocnej pracy.

Pierwszemu dniu obrad przewodniczył Janusz Ptak – sekretarz Generalny Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. W kolejnej części zostały wręczone Złote Odznaki SITPF zasłużonym działaczom stowarzyszenia i jego przyjaciołom.

Bardzo ciekawy referat, ilustrujący dzieje SITPF przedstawił prezes stowarzyszenia Lucjan Sobkowiak. W swym wystąpieniu nie ograniczył się do historii organizacji, ale także przypomniał wybitnych polskich inżynierów, którzy odnieśli sukcesy we Francji.

Uzupełnieniem tej historycznej części była prezentacja pt. „Stowarzyszenia naukowo-techniczne na tle historii”, którą przedstawiła prezes FSNT-NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny.

Pierwszy dzień uroczystości zakończyła koleżeńska kolacja w przepięknej siedzibie Ambasady RP w Paryżu.
II dzień był poświęcony przyszłości techniki, plusom i minusom czwartej rewolucji przemysłowej (Industria 4.0). Autorzy tych referatów skoncentrowali się na cyfryzacji i to nie tylko w przemyśle. Omówiono m.in. tematy: internet rzeczy; sztuczna inteligencja i zmiany klimatu. Dyskutowano o tym, iż dzisiejsi uczniowie i studenci nie będą musieli uczyć się całe zawodowe życie, gdyż trudno przewidzieć jakie cywilizacyjne zmiany czekają ludzkość.

Drugi dzień uroczystości 100-lecia SITPF odbywał się w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Po konferencji otwarto wystawę pt. „100 lat działalności Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji”.
Finałową częścią jubileuszu była uroczysta Gala w siedzibie Senatu Republiki Francuskiej.

dodano: Piątek, 10/11/2017 13:50 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Piątek, 10/11/2017 14:08


Galeria