ZAWODY OKRĘGOWE XLIV OWT

dodano: Piątek, 05/01/2018 13:03


5 stycznia br. w 19 okręgach odbyły się zawody II stopnia (eliminacje okręgowe) 44 edycji OWT. Zostało do nich zakwalifikowanych, spośród ponad 7,5 tys. uczestników, 549 zawodników, którzy przebrnęli przez zawody szkolne, które odbyły się w 407 szkołach ponadpodstawowych.

XLIV Olimpiada Wiedzy Technicznej rozgrywana jest w roku szkolnym 2017/2018. To duża olimpiada, w której rokrocznie uczestniczy prawie 8 tys. uczniów średnich szkół ponadpodstawowych różnego typu (licealnych i technicznych).

Olimpiada została powołana w 1974 r. Jej organizatorem, na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Edukacji Narodowej, jest FSNT-NOT. Celem Olimpiady jest budzenie i rozwijanie zainteresowania techniką, podnoszenie kultury technicznej, przygotowanie do podejmowania dalszego kształcenia i samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej.

Zawody szkolne polegały na rozwiązaniu zestawu testów i kilku prostych zadań.
W zawodach II stopnia zawodnicy w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej mają do rozwiązywania zadanie z optymalizacji lub informatyki oraz dwa spośród trzech zadań tematycznych. Zawartość zadań dotyczy statyki konstrukcji, kinematyki ruchu brył, termodynamiki, praw fizyki oraz budowy materii, a także obwodów prądu stałego i przemiennego z elementami pasywnymi, obliczania parametrów elektrycznych podstawowych elementów i układów elektronicznych oraz przekształcania systemów cyfrowych na poziomie wymagań dopełniających z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, chemia, mechanika ogólna, elektrotechnika, elektronika i podstawy miernictwa elektrycznego.

Kwalifikacja do zawodów wyższego stopnia oparta jest na prostym algorytmie. Przechodzą do nich zawodnicy, którzy najlepiej radzą sobie z zadaniami i zdobędą nie mniej niż 50 % + 1 możliwych do zdobycia punktów.
Finały tegorocznej, XLIV edycji OWT odbędą się w kwietniu br. w Gdańsku.

Na zdjęciach migawki z zawodów Mazowieckiego Okręgu OWT, które  odbyły się w Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Zawodników powitał gospodarz - dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji PW prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa.

Więcej o OWT na stronie www.owt.edu.pl

dodano: Piątek, 05/01/2018 13:03 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Piątek, 05/01/2018 13:13


Galeria