7 DZIEWCZĄT I JEDEN GIMNAZJALISTA. FINAŁY 44 OWT

dodano: Środa, 11/04/2018 14:37


81 zawodników, w tym 7 dziewcząt i jeden gimnazjalista, zostało zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (ogólnopolskich zawodów finałowych), które w dniach 6 – 8 kwietnia 2018 r. odbyły się w Gdańsku.

Bezpośrednim organizatorem zawodów była Pomorska Rada FSNT-NOT w Gdańsku oraz Pomorski  Komitet Okręgowy OWT. Zawody odbywały się w Domu Technika NOT w Gdańsku.

Zawodnicy zostali wyłonieni w toku eliminacji szkolnych w październiku ubr., do których przystąpiło ponad 7,5 tys. uczniów z 407 szkół ponadpodstawowych, a następnie zawodów II stopnia (zawodów okręgowych), które odbyły się 5 stycznia br. w 19 okręgach na terenie całego kraju.

Podczas uroczystej inauguracji wystąpili: Krzysztof Trawicki - wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Piotr Kowalczuk - wiceprezydent miasta Gdańska, prof. Bożenna Kawalec-Pietrenko - prezes Pomorskiej Rady FSNT-NOT i dr inż. Andrzej Skiba - przewodniczący Pomorskiego Komitetu Okręgowego OWT. Przekazali uczestnikom życzenia udanych zawodów, podziękowali opiekunom i życzyli dobrego pobytu w Gdańsku. Obecni byli także przedstawiciele Kuratorium Oświaty, sponsorów, Zarząd Pomorskiej Rady FSNT-NOT oraz członkowie Komitetu Głównego i Pomorskiego Komitetu Okręgowego OWT.

Sympatycznym akcentem inauguracji zawodów było wręczenie kasków akcji „Dziewczyny na Politechniki” siedmiu zawodniczkom tegorocznych zawodów. Organizatorem akcji jest Fundacja Perspektywy. Kaski wręczyła prof. B. Kawalec-Pietrenko, prezes Pomorskiej Rady FSNT-NOT, a podczas minuty dla fotoreporterów całe grono pań pozowało z uśmiechem do pamiątkowych zdjęć.

Na zakończenie Przewodniczący Komitetu Głównego OWT prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak stwierdził, że z radością obserwuje niesłabnący udział młodych ludzi w wyzwaniu, jakim jest olimpijska rywalizacja w dziedzinie wiedzy technicznej. Wypowiedział też słowa, na które wszyscy czekali: „Finały zawodów 44 Olimpiady Wiedzy Technicznej uważam za otwarte”.

Wprawdzie głównym celem pobytu w Gdańsku były zawody, w czasie których I dnia zawodnicy przez 4 godziny rozwiązywali 2 spośród 3 zadań w dwóch grupach tematycznych: elektryczno-elektronicznej i mechaniczno-budowlanej, a drugiego przez 3,5 godziny problem techniczny, ale organizatorzy przygotowali bogaty program towarzyszący, gdzie opiekunowie zwiedzili m.in. Muzeum II Wojny Światowej.

Dzięki uprzejmości Rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Jacka Namieśnika, a także Dziekana Wydziału Elektrotechniki i Automatyki prof. dr hab. inż. Janusza Nieznańskiego i Prodziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska dr inż. Rafała Ossowskiego młodzież miała okazję zwiedzić laboratoria PG: Linte^2, Wysokich Napięć, Wytrzymałości Materiałów oraz zaobserwować zachowanie wahadła Foucaulta. Podczas zwiedzania, młodzi ludzie wysłuchali prezentacji przygotowanej przez Koło Naukowe KOMBO, a także poznali ofertę edukacyjną Politechniki Gdańskiej.

W godzinach wieczornych, Stowarzyszenie Robotyków SKALP, które swoją siedzibę i warsztaty ma w Domu Technika w Gdańsku, zaprosiło na specjalnie przygotowany pokaz robotów oraz druku 3D. Natomiast opiekunowie zwiedzili w niedzielę Europejskie Centrum Solidarności, w którym poznali wystawy poświęcone drogom do wolności.

Dodać również należy, że z uwagi na równoległe rozgrywanie zawodów finałowych Olimpiady Fizycznej (Ministerstwo Edukacji Narodowej nie koordynuje już terminów olimpiad) Komitety Główne OWT i OF stworzyły możliwość udziału w jednych i drugich finałach grupie 9 zawodników, którzy zakwalifikowali się do obu Olimpiad.


dodano: Środa, 11/04/2018 14:37 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Środa, 11/04/2018 14:52


Pliki do pobrania

zakwalifikowani 44.doc 126 KB POBIERZ

Galeria