MŁODZI INNOWATORZY 2018

dodano: Wtorek, 12/06/2018 15:38


Na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, w jego siedzibie przy Al. Szucha w Warszawie odbyła się 12 czerwca Gala podsumowująca XI edycję Konkursu „Młody Innowator”. Patronat nad Konkursem sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Konkurs jest organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Towarzystwo Kultury Technicznej pod hasłem „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”. Jego celem jest inspirowanie młodych Polaków do innowacyjnego myślenia w życiu i przyszłej pracy zawodowej. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczy pracy zespołowej – wspólnego realizowania zadań, organizacji i odpowiedzialności. Pobudza dzieci i młodzież do innowacyjnego myślenia oraz prowadzi do umiejętności rozwiązywania problemów. Pracą dzieci w ramach konkursu może kierować każdy nauczyciel, niezależnie od nauczanego przedmiotu, a jego uczestnikami mogą być uczniowie jednej lub kilku klas.

Udział zespołów uczniowskich w konkursie polega na:
  • poszukiwaniu pomysłów – co można zmienić, udoskonalić, wymyślić, aby żyło nam się bezpieczniej, wygodniej, ładniej;
  • zbieraniu informacji – jak można to zrobić, z jakiego materiału, jakimi narzędziami, w jakiej kolejności;
  • wykonaniu określonego projektu, przedmiotu, modelu lub makiety;
  • przygotowywaniu prezentacji i przedstawieniu swojej pracy na forum klasy, szkoły.
W uroczystości udział wzięli m.in. dr  Alicja Adamczak – Prezes Urzędu Patentowego RP,  Rafał Lew-Starowicz Z-ca Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji MEN, Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes FSNT-NOT, prof. Michał Szota – Prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów – Wiceprezes FSNT-NOT, Marta Tondera - Fundacja Grupy ADAMED  - program ADAMED SmartUP,  Anna Rybacka-Dybcio – Wiceprezes Wydawnictwa SIGMA NOT, Jerzy Rożek – Prezes Warszawskiego Domu Technika NOT.

Jury Konkursu działające pod przewodnictwem prezes FSNT-NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny, tytuły laureatów I miejsca przyznało:
  • w kategorii uczniów szkół podstawowych - Kamilowi Olczakowi, uczniowie VII klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Stępkowskiego w Tarczynie za projekt „Mobilny Pomocnik Niewidomych” przygotowany pod kierunkiem mgr inż. Ewy Błędowskiej- Kempińskiej.
  • w kategorii uczniów gimnazjów - Maciejowi Jarzyna z VI klasy i Michałowi Baszakowi z II klasy Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu za projekt „Inteligentna Wahadłowa Sygnalizacja Świetlna”, przygotowany pod kierunkiem mgr Jerzego Nowaka
  • w kategorii uczniów szkół licealnych - Katarzynie Chrapko z II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku za projekt „Aparat zdrowia”, przygotowany pod kierunkiem mgr Krzysztofa Śnieżka
  • w kategorii uczniów średnich szkół technicznych – Mikołajowi Kuziora i Mateuszowi Chmiel z IV klasy Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, za projekt „Badanie i wykonanie wzmacniacza katedralnego, pracującego w trudnych warunkach akustycznych”,  przygotowany pod kierunkiem mgr inż. Mariana Chrapko.
Lista wszystkich laureatów i wyróżnionych w załączeniu

Głównym Partnerem Konkursu była Fundacja PKO Banku Polskiego
Sponsorami Konkursu były:
Gala objęta była patronatem medialnym Polskiego Radio SA

dodano: Wtorek, 12/06/2018 15:38 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Czwartek, 14/06/2018 13:59


Pliki do pobrania

Laureaci MI 11.doc 42 KB POBIERZ

Galeria