JUBILEUSZOWE 50 DNI PRZEMYSŁU MIĘSNEGO

dodano: Piątek, 30/11/2018 09:57


Uginały się pod wędlinami stoły w Warszawskim Domu Technika NOT podczas Jubileuszowych 50 Dni Przemysłu Mięsnego, które odbyły się 29 listopada br. Ich współorganizatorami były koleżanki i koledzy ze Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego

Jubileuszowe Dni miały bogaty program. Rozpoczęły się sesją pt. „Perspektywy stosowania azotanów w przetwórstwie mięsnym”, którą otworzył i prowadził Artur Hugo Świergiel – Dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie.

Głównym punktem obchodów Jubileuszowych Dni było ogłoszenie wyników konkursu „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym – Jesień 2018” w grupie wędzonek, kiełbas, wędlin surowych, surowych dojrzewających i innych produktów.

Nagrody laureatom konkursu wręczał Jan Krzysztof Ardanowski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W krótkim wystąpieniu Minister przypomniał, że rolnictwo i przemysł spożywczy należy do wiodących i dynamicznie rozwijających się branż gospodarczych i jest znakomitą wizytówki Polski i jej możliwości gospodarczych. Ten potencjał trzeba jednak wzmacniać, a przede wszystkim wykorzystywać synergię wspólnego działania i występowania branży na rynkach trzecich.

W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyła Ewa Mańkiewicz-Cudny – prezes FSNT-NOT. Warto też wspomnieć, że zasłużonych dla rozwoju branży spożywczej, prezes SITSpoż. Bronisław Wesołowski wyróżnił unikalnym albumem p.t. “Malarska opowieść o polskim chlebie”, który poprzez dzieła polskich twórców pokazuje historię i proces powstawania chleba. Jego autorkami są panie dr Elżbieta Staszewska i Mieczysława Janik.


dodano: Piątek, 30/11/2018 09:57 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Piątek, 30/11/2018 11:31


Galeria