PAMIĘTAJĄC O NASZYCH POPRZEDNIKACH

dodano: Środa, 06/11/2019 11:14


Tradycyjnie już, w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, prezes FSNT-NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny w towarzystwie przedstawicieli Komisji Seniorów i Historii Ruchu Stowarzyszeniowego, złożyła 30 października br. wiązankę kwiatów i zapaliła znicz pod tablicą pamiątkową.

Tablica umieszczona na ścianie Warszawskiego Domu Technika NOT jest poświęcona pamięci inżynierów i techników walczących i poległych za wolną i niepodległą Polskę.

Następnie przedstawiciele Komisji udali się na warszawskie cmentarze powązkowskie, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach zasłużonych działaczy stowarzyszeń technicznych.

Na Starych Powązkach złożono kwiaty i zapalono znicz na grobie Piotra Drzewieckiego – pierwszego Prezydenta Warszawy po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., założyciela i organizatora licznych firm oraz instytucji gospodarczych i społecznych. Był on m.in. Prezesem Warszawskiego Stowarzyszenia Techników, jednym z inicjatorów budowy w Warszawie siedziby organizacji technicznych (obecnie Warszawski Dom Technika), inicjatorem powołania i pierwszym wieloletnim Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz długoletnim Prezesem Polskiego Towarzystwa Elektrycznego.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów na grobach: Bolesława Rumińskiego – inicjatora powstania w grudniu 1945 r. Naczelnej Organizacji Technicznej, nawiązującej do tradycji przedwojennego Stowarzyszenia Techników Polskich, Prezesa NOT w latach 1960 – 1971 oraz prof. Jana Kaczmarka, wieloletniego Przewodniczącego Rady Głównej NOT, Prezesa i Honorowego Prezesa NOT, długoletniego Prezesa i Honorowego Prezesa SIMP.

Poprzez te symboliczne znicze i kwiaty starano się uczcić pamięć wszystkich, często bezimiennych działaczy, którzy znaczną część swojego życia poświęcili działalności na rzecz całego środowiska technicznego i rozwoju polskiej gospodarki.

dodano: Środa, 06/11/2019 11:14 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Środa, 06/11/2019 11:18


Galeria