Ryszard Ciskowski (1944-2008)

dodano: Niedziela, 01/06/2008 15:14


Wspomnienie o Ryszardzie Ciskowskim Ur. 15 lutego 1944r. Zm. 22 maja 2008r.

Od młodych lat związany z regionem kujawsko – pomorskim. W latach 1968 – 1982 działacz Towarzystwa Kultury Fizycznej w Bydgoszczy. Współzałożyciel struktur Solidarności w Zakładach Sprzętu Okrętowego „Famor” w Bydgoszczy.Lektor NSZ Solidarność Regionu Bydgoskiego w latach 80-tych. Od 1970 r. członek Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich.


Ryszard Ciskowski podczas odsłonięcia tablicy na moście im. R. Modrzejewskiego w Bydgoszczy (maj 2008)
W 1982 r. przybył do Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie zaangażował się w działalność polonijną w stanie Connecticut. Był dyrektorem i wiceprezesem Egzekutywy Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Connecticut, oraz prezesem United Polish Society of Connecticut i dyrektorem krajowym Kongresu Polonii Amerykańskiej. Członek licznych organizacji i stowarzyszeń m.in. Związku Narodowego Polskiego i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej gdzie pełnił funkcję komendanta placówki w CT.
Był delegatem Kongresu Polonii Amerykańskiej do Rady Polonii Świata, aktywnym działaczem Sokolstwa Polskiego w Ameryce (Polish Falcons of America) od 1984r. od 1996 r., gdzie pełnił obowiązki łącznika Sokolstwa Polsko – Amerykańskiego. Aktywnie uczestniczył w polonijnych organizacjach zrzeszających techników i inżynierów emigracyjnych. Między innymi członek Stowarzyszenia „Polonia Technica” w Nowym Jorku, i Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej.
Honorowy kustosz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy.
Aktywnie uczestniczył w zabiegach na rzecz wejścia Polski do NATO.
Brał czynny udział w organizacji pomocy: powodzianom w Polsce, klinice dziecięcej w Bydgoszczy oraz dzieciom niepełnosprawnym, i szkołom w Borne-Sulinowo. Inicjator nawiązania współpracy „siostrzanych miast” Hartford –Bydgoszcz oraz uczelni Bydgoskich z uczelniami w New Britain i Hartford.
Uczestniczył w organizacji Misji Gospodarczych Regionu Kujawsko – Pomorskiego oraz Północno-Wschodniego Mazowsza w Nowym Jorku.
Za pracę społeczną był odznaczony wieloma medalami i krzyżami zarówno cywilnymi jak i wojskowymi a wśród nich Złotym Krzyżem Zasługi RP. Posiadał olbrzymią kolekcję dyplomów w dowód uznania za pracę na rzecz Polski i Polonii.

Opracowal Janusz Zastocki

dodano: Niedziela, 01/06/2008 15:14 przez: Katarzyna Słomka
ostatnia aktualizacja: Piątek, 12/06/2015 15:14