LEGIONY NADCHODZĄ !

dodano: Środa, 18/01/2017 14:55


Nowa wystawa w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT


Z udziałem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcina Pałysa, Dyrektora Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW prof. Piotra Dyczka, dyrektor Muzeum Techniki i Przemysłu NOT Piotr Mady otworzył 17 stycznia nową wystawę pn. „Legiony nadchodzą !”

Dlaczego akurat Legiony antycznego Rzymu ?
Mało kto wie, ale oprócz żołnierzy w Legionach służyły także osoby pełniące funkcje pomocnicze. Do tej grupy zwanej „immunes”, czyli osób zwolnionych z bezpośrednich obowiązków wojskowych, należeli oprócz lekarzy i  weterynarzy, także technicy, architekci, geodeci i rzemieślnicy różnych specjalności.

I właśnie o sposobie wykorzystania wiedzy inżynierskiej w działaniach rzymskich Legionów można dowiedzieć się odwiedzając Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki.

Na wystawie prezentowanych jest kilka makiet pokazujących budowę obozów wojskowych (castra), uzbrojenie i sposób obozowania, a także prowadzenia działań.

Otwarciu wystawy towarzyszyła grupa rekonstrukcyjna falangi XXI Legionu umundurowana w „galea” i ”lorica squamata”, ze „scutum” i „hasta” oraz z „gladiusem” przy boku na „balteusie”

dodano: Środa, 18/01/2017 14:55 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Środa, 18/01/2017 15:00


Galeria