W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Dzień Ziemi w smogu niepewności?

Tej zimy w dużych miastach widziało sie powszechnie charakterystyczne zjawisko: śnieg zgarniany na krawężniku natychmiast stawał się czarny, natomiast sterty śniegu w odległości zaledwie 2-3 m od jezdni zachowywały dość długo naturalną barwę. Może to oznaczać tylko jedno: ciężka i gruba część zawiesin startych z opon, hamulców oraz asfaltu osadza się tam, gdzie zostaje wyrzucona spod kół. Nie mogą to być emisje spalinowe, gdyż spaliny są gorące i natychmiast unoszą się w górę wraz z frakcją pyłową. Ale wiadomo, że każda "kruszonka" pochodząca z tarcia ma granulację zróżnicowaną - od wielkości nanocząstek do tych widocznych gołym okiem.

Efekty-defekty

zegary elektroniczne w Polsce, a nawet w całej Europie, nieoczekiwanie zaczęły się w tym roku spóźniać o 5 minut. Zły czas pokazywały radiobudziki, chronometry w kuchenkach, mikrofalówkach, zegary umieszczane na ścianach budynków. Zagadkę wyjaśnił portal next.gazeta.pl. Przyczyna tkwi w trwających od początku stycznia... niedoborach energii elektrycznej, które sięgnęły 113 GWh i były największe w historii.


Wątpię więc jestem. Co robić?

W czasach mojej młodości, za każdym razem gdy zaczynało brakować kiełbasy i władza decydowała się dosypać w zamian nieco więcej wolności, wracały do szkoły krzyże, a my przed lekcjami zanosiliśmy chóralną prośbę: przyjdź Duchu Święty, oświeć serca i umysły nasze… Obserwując dzisiejszą rzeczywistość, nie mogę pozbyć się wrażenia, że Duch Święty oświecał nas wówczas nierówno – o wiele bardziej serca niż umysły.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2018": Katarzyna Leszczyńska-Sejda. Jacek Sikora

Katarzyna Leszczyńska-Sejda Dr inż., absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej (2001). Tytuł doktora nauk technicznych otrzymała, broniąc z wyróżnieniem pracę „Badania nad syntezą i właściwościami wybranych związków renu (VII)” (2008). Od 2001 r. pracuje w Zakładzie Hydrometalurgii w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach. W 2015 r. objęła funkcję kierownika Zakładu.


Wino dla inżyniera (198). Nowo odkryta winna miejscówka

Miejscówka to po młodzieżowemu fajne miejsce i o takim fajnym, nieznanym mi wcześniej miejscu dla amatorów wina będzie ten tekst. Jako że los rzucił mnie pod Warszawę, bywam w różnych podwarszawskich miejscowościach i czasem udaje mi się tam znaleźć prawdziwe winiarskie perły. Na taką właśnie perełkę trafiłem ostatnio: 5 minut spacerkiem od stacji WKD Michałowice, w niezachęcającym posocjalistycznym pawilonie zobaczyłem najpierw szyld: Magazyn 5, a potem dostrzegłem przez szybę, że to mała, zachęcająca knajpka z aspiracjami bycia wine-barem.


Giełda wynalazków i projektów. Automaty na każdą okazję

Objawem rosnącego znaczenia automatyki w Polsce jest stały rozwój Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie. W 2011 r. w jego składzie znalazł się m.in. toruński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Sterowania Napędów. Dziś PIAP obejmuje całe spektrum zastosowań automatyki i urządzeń pomiarowych. W ostatnich latach szczególną popularność zapewniło Instytutowi niezwykle intensywne zaangażowanie w projektowanie i konstrukcję robotów mobilnych, zwłaszcza dla służb specjalnych i wojska.


Filozofia pojęć technicznych (119). Fotoreaktor

Każdy z nas trzymał w ręku (a nawet stosował) fotoreaktor w postaci klasycznego aparatu fotograficznego. Zachodzi w nim reakcja fotochemiczna odkryta w XIII w. przez jednego z najwybitniejszych uczonych epoki, św. Alberta Wielkiego z Bawarii. Filozof i teolog, mentor św. Tomasza z Akwinu, prowadził badania botaniczne i chemiczne, w trakcie których zauważył, że związki srebra i azotu czernieją pod wpływem światła.


Niebo nad Głową: Wiosna pod znakiem planet

Z utęsknieniem oczekiwana wiosna to z jednej strony czas coraz dłuższych i cieplejszych dni, ale z drugiej – szybko kurczących się nocy, co smuci miłośników nocnego nieba, tego prawdziwego, bo sztuczne nadal możemy oglądać o każdej porze dnia i nocy, w planetarium czy też za pomocą dobrych programów komputerowych. Nie jest to również czas ograniczonych profesjonalnych obserwacji, prowadzonych np.


Co pan na to, inżynierze? Lasy w mieście

Z okazji obchodzonego 21 marca Międzynarodowego Dnia Lasów odbyła się w siedzibie PAP w Warszawie konferencja prasowa z udziałem m.in. wiceministra środowiska Sławomira Mazurka oraz dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Lasy i zrównoważone miasta”. *** 21 marca to okazja do uświadomienia, jak duże znaczenie mają drzewa w miastach i lasy wokół terenów zurbanizowanych.


Wydarzenia

Nauka ma konstytucję Rada Ministrów przyjęła 20 marca  przygotowywaną przez dwa lata Konstytucję dla Nauki, konsultowaną podczas 9 konferencji programowych w ramach narodowego Kongresu Nauki z udziałem blisko 5500 osób związanych ze środowiskiem akademickim. Ustawa, oczekująca teraz na podpis Prezydenta RP, powinna wejść w życie 1 października 2018 r. Reforma ma uwolnić potencjał polskiej nauki, zwiększyć autonomię uczelni i podnieść jakość kształcenia.


Licz na swoje kości

Dzięki współpracy naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i inżynierów z Politechniki Śląskiej powstał pierwszy w Polsce algorytm pozwalający szybko ocenić ryzyko złamań na skutek osteoporozy. Kalkulator jest prosty i będą mogły z niego samodzielnie korzystać panie z zagrożonej grupy wiekowej 55+. if


Medycyna piękna

Czy biżuteria może być nie tylko ozdobą, ale również pełnić rolę ortezy, przywracając zdrowie zbolałym dłoniom i nadgarstkom? Absolwentkom poznańskiej School of Form Uniwersytetu SWPS Ewie Dulcet i Martynie Świerczyńskiej udało się w pracy dyplomowej doskonale połączyć piękną formę z użyteczną funkcją. if


Mikrosonda sprawdzi raka

W Lublinie powstaje przełomowa technologia diagnostyki nowotworów piersi. Diagnoza z użyciem mikrosondy Onco Microprobe  jest szybka i obiektywna, pozbawiona ryzyka błędnej interpretacji. Zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty terapii. Jej twórcy uważają, że uratuje życie wielu kobiet – szacuje się, że zastosowanie mikrosondy pozwoli zmniejszyć umieralność nawet o 30%.

if


Wynalazczyni w murach techniki

Gala kończąca piąty już Konkurs „Wynalazczyni”, ogłoszony w roku obchodów 150-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, a zorganizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz naszą redakcję, odbyła się 22 marca w gościnnych murach Warszawskiego Domu Technika NOT.

Irena Fober


Klimatyzacja w budynkach – komfort, ale i wyzwania

W artykule przedstawiono charakterystykę patogenów występujących w ciągach wentylacyjnych i wymiennikach ciepła urządzeń klimatyzacyjnych. Ponadto ukazano skutki oddziaływania biologicznego patogenów środowiskowych na organizm człowieka i stan zdrowia oraz sposoby przeciwdziałania ich negatywnym aspektom.

dr Jerzy Peszke, adiunkt w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego  Instytutu Fizyki im Augusta Chełkowskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach


Mordercy smogu nadchodzą

Z dr. inż. Robertem Kubicą z Politechniki Śląskiej, jednym z autorów patentu elektrofiltru rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


Kopiować innych czy wymyślać samemu?

W historii polskiej informatyki ważną rolę odegrało Elwro. Chodzi o Wrocławskie Zakłady Elektroniczne T-21 – tak brzmiała ich ówczesna oficjalna nazwa łącznie z końcówką zapożyczoną z oznaczeń jednostek wojskowych. Wszystkie przedsiębiorstwa istotne dla obronności kraju zgodnie dostawały z klucza podobne alfanumeryczne symbole. Obiegowo używany skrót ELWRO przyjął się jakoby samoistnie ze względu na intensywną wymianę telegramów z warszawska centralą.

Marek Hołyński


TIME na przemysł 4.0 i sieć 5G

„Zintegrowany Europejski Przemysł 4.0” to hasło X Forum Gospodarczego TIME (5 - 6 marca), które otworzyli prezesi: KIGEiT – Stefan Kamiński, PIIT - Borys Stokalski i ZVEI – Klaus Mittelbach. Przemówienie inauguracyjne wygłosiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, wskazując na kluczowe znaczenie integracji rynku UE dla przyspieszenia rozwoju gospodarczego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

boj.


Od komputera do owczego sera

Od początku lat 90. minionego stulecia jest człowiekiem bardzo znanym, chociaż o to nie zabiegał, a ostatnio rzadko udziela wywiadów. Roman Kluska to twórca niegdyś największej firmy IT w Polsce, producent pierwszych polskich kas fiskalnych, założyciel największego i najbardziej znanego polskiego portalu internetowego Onet pl. Niesłusznie osadzony biznesmen, wspierający kościół darczyńca, były doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego, a ostatnio… znany z hodowca owiec i dostawca oryginalnego owczego sera.

Henryk Piekut


Minikomputer i świnie

Od 40 lat maszyna K-202 wzbudza zamęt w mediach i internecie. Piszą o niej różni autorzy, a zdania są skrajnie różne. Jedni uważają, że „wyprzedzała o 10 lat…”, a inni, że inne maszyny były równie dobre, szybkie itd.

Jerzy Bojanowicz