W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Na powitanie sztucznej inteligencji

Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji (AI) wywołuje ożywienie w gremiach politycznych i rządowych oraz takich jak Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). W ubiegłorocznym raporcie Future of work Forum wskazało zarówno stanowiska pracy, które znikną dzięki sztucznej inteligencji, te które są "niezagrożone" jak i te, które powstaną dzięki AI. Forum oblicza, że do 2022 r. pojawi się aż 133 mln tych nowych stanowisk. Dotychczas wykazano, że 10-procentowy ubytek niektórych rodzajów miejsc pracy równoważony jest przez 11-13 procentowy przyrost innych.

Efekty-defekty

opodatkowanie cukru zalecił - jak podało Radio Z- Główny Inspektor Sanitarny. Chodzi o przeciwdziałanie pladze otyłości, powodowanej rosnącą konsumpcją cukru. Z nadwagą zmaga się już połowa Polaków. Argumentem za podatkiem jest dodatkowo to, że na świecie jest on coraz powszechniejszy. A mięso... a cholesterol... a kluchy... Były już bezmięsne poniedziałki dla dobra społeczeństwa i margaryna zamiast masła.


Wątpię więc jestem. Co się liczy

Listopad, „niebezpieczna dla Polaków pora”, minął w tym roku bez większych problemów- nawet pogoda nie była w stanie popsuć wyraźnie nastroju. Pewien wpływ na społeczne samopoczucie miały niewątpliwie październikowe wybory, które zwycięzcom dały powód do radości, a przegranym zaczyn nadziei na to, że wyjdą na swoje, bo to się z czasem musi zawalić.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Tomasz Onyszczuk, Tomasz Schweitzer

Tomasz Onyszczuk Młody dr inż. materiałoznawca z Warszawy, specjalista ds. technicznych w firmie ASMET Sp z o.o. Sp.k., odpowiedzialny za współpracę z grupą kluczowych klientów firmy – założonej i zarządzanej przez inż. Andrzeja Sajnagę. Pasjonat technik i technologii laserowych, wykorzystujący je do konserwacji zabytków oraz poprawy jakości elementów złącznych.


Parlament 500 milionów. Jeszcze 500 milionów. Mapa nowych inwestycji

Jeszcze 500 milionów Data 31 października okazała się kolejnym brexitowym niewypałem. Premier Boris Johnson przeprasza, że nie wyprowadził Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Teraz wszystko zależy od wyników zaplanowanych na 12 grudnia wyborów na Wyspach. 28 października ambasadorowie 27 państw UE zgodzili się, że Wielka Brytania może przedłużyć wychodzenie ze Wspólnoty do 31 stycznia 2020 r.


Wino dla inżyniera (229): Wino w proszku

Wprawdzie w mojej rodzinie przechowywana była opowieść o tajemniczych tabletkach, które Niemcy pod koniec wojny wrzucali do wody, zmieniając ją w alkohol, ale nie wiadomo, czy tak było naprawdę. Pomysł na alkohol w proszku opatentowano z pewnością dopiero w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku i bazował on na wykorzystaniu dekstryn, które po dodaniu do ciekłego alkoholu zamieniały go w sproszkowaną substancję.


Giełda wynalazków i projektów. Skarby z luk technologicznych

Często spotykana opinia głosi, że nauka polska może dostarczyć istotnych innowacji o znaczeniu światowym tylko wewnątrz tzw. "luk technologicznych" a więc wszędzie tam, gdzie nie wkroczył jeszcze wielki przemysł z ogromnymi funduszami na badania. Wprawdzie nie daje to efektu w postaci znaczącego sukcesu komercyjnego, ale jednak przynosi korzyści konkretne. Ważniejsze jest jednak to, że otwiera drogę do produktów, których potencjału rynkowego jeszcze nie znamy - a może być bardzo poważny.


Filozofia pojęć technicznych (149): Farba

Nietrudno o spostrzeżenie, że sztuczna farba miała w kulturach prymitywnych zastosowanie przede wszystkim rytualne oraz informacyjno-symboliczne. Wyrabiano ją z użyciem minerałów (ochra i umbra), węgla drzewnego, krwi, osadów wapiennych zmieszanych z wodą lub tłuszczem. Z czasem zaczęto wykorzystywać wyciągi z roślin, lub sproszkowanych owadów po prostej obróbce.


Felieton. Innowacje lekiem na kryzys

W przyszłym roku gospodarkę czeka trudny okres. Wskazuje na to coraz więcej symptomów. Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego. Ba, nawet nowy skład rządu ma być ponoć skrojony pod trudniejsze dla przedsiębiorców i gospodarki czasy. Czy rzeczywiście czeka nas kryzys? Najlepiej zapytać samych przedsiębiorców. Zrobiło to Europejskie Zrzeszenie Izb Handlowych i Przemysłowych Eurochambres, które opublikowało niedawno raport z badania EUROCHAMBRES Economic Survey.


Co pan na to, inżynierze? Polskie SSE wśród najlepszych na świecie

Katowicka i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazły się w grupie najatrakcyjniejszych stref na świecie (odpowiednio 2. i 8. pozycja) – jedyne z europejskich w rankingu fDi Magazine (grupa Financial Times) w 2019 r.! *** Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE) doceniono za zrealizowanie od początku 2018 r. aż 66 nowych projektów i przeznaczenie 1,14 mld euro na nowe inwestycje w różnych sektorach.


Wydarzenia

Pierwsze Huby Innowacji Cyfrowych Krakowski Park Technologiczny, Politechnika Wrocławska, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Voicelab.AI i Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy – to Huby Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs) wyłonieni przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z 42. zgłoszeń. Zaczną działać jeszcze w 2019 r.


Wielkie inwestycje II RP (17): Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce (dok.)

W poprzednim odcinku przypomnieliśmy z "PT” nr 51/1921) informacje dotyczące, po odzyskaniu niepodległości, inicjatywy wybudowania pierwszej fabryki lokomotyw w Polsce oraz początku tej inwestycji. Poniżej przytaczamy kolejne szczegóły wielkiej budowy, z zachowaniem oryginalnej pisowni.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


IWIS 2019 czyli Sezam otwarty

Znów w październiku spotkaliśmy się w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej by zajrzeć na 13 już edycję Międzynarodowej Wystawy Wynalazków "IWIS 2019". Gościnna Politechnika wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów i Urzędem Patentowym RP jak zwykle zaproponowały nam wgląd w wynalazczość profesjonalną i poważną. Ale także – tą dopiero raczkującą – młodzieżową i studencką.

Jaz.


Patrz w serce z daleka

Mniejsze ryzyko zgonu i mniej drogich hospitalizacji to najważniejsze zalety zdalnego monitorowania pacjentów z niewydolnością serca, którym wszczepiono kardiowerter-defibrylator lub urządzenie resynchronizujące z możliwością defibrylacji.

oprac.if


Logistyka zabiegowa

945 mln funtów w ciągu roku – tyle zaoszczędzi brytyjski płatnik opieki zdrowotnej NHS (National Health Service) dzięki... polskim inżynierom. Four Eyes Insight oraz polska spółka technologiczna Future Processing otrzymały jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyróżnień w branży technologicznej Real IT Awards za system optymalizacji wykorzystania sal operacyjnych w brytyjskich szpitalach.

opac. if


Starcie gigantów i nasz Robin Heart

Da Vinci czy może Hugo? Po niemal dwóch dekadach monopolu amerykański robot chirurgiczny da Vinci będzie miał konkurenta.

if


Wileńskie obchody 100-lecia inżynierskiego ruchu stowarzyszeniowego elektryków

Na Litwie w Wilnie kontynuowano (12 – 15. 10 2019 r.) obchody 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Zapoczątkowano je w kwietniu 2019 r. podczas III Kongresu Elektryków Polskich w Warszawie. We wrześniu były obchodzone także na Ukrainie, we Lwowie.

m.b.


Górniczo - hutnicze Kielce?

Z lektury „Syzyfowych prac” kolejne pokolenia utożsamiały powieściowy Kleryków z Kielcami. Taka prowincja z przemysłem się nie kojarzy. Ale za sprawą prof. Mieczysława Radwana i organizowanych z jego inspiracji imprez plenerowych utrwaliła się wiedza o dymarkach świętokrzyskich.

Marek Bielski


Węgiel w matni ideologii

W czasach, kiedy nikt nie zastanawiał się na kondycją ekologiczną Ziemi wszystko wydawało się prostsze. Właściciele kopalń węgla brunatnego i kamiennego nie mieli w związku z ich eksploatacją żadnych rozterek moralnych. Stosunek do węgla uległ jednak diametralnej zmianie, co związane jest z upowszechnianiem wiedzy o ujemnych dla człowieka skutkach emisji dwutlenku węgla.

Marek Bielski


Tylne drzwi do tajemnic

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia próbują wywierać nacisk na Facebooka, aby w swoich aplikacjach, które szyfrują przesyłane wiadomości, stworzył "backdoor" (tylne drzwi), które pozwoliłyby rządom na dostęp do treści prywatnej komunikacji, jak napisali w liście otwartym do Marka Zuckerberga wysocy urzędnicy tych państw.

Maciej Kamyk


Fotowoltaika po niemiecku

Fachowcy z Instytutu Frauenhofera oceniają, że dla spełnienia celów związanych z ochroną klimatu, muszą być znacznie rozbudowane instalacje fotowoltaiczne. W zależności od scenariusza w Niemczech powinno się uzyskiwać do roku 2050 do 500 Gigawat rocznie z zainstalowanych instalacji PV. Dziś taka wielkość wydaje się nieprawdopodobna. Ale za kilkadziesiąt lat?

Erwin Halenz


Pomocna dłoń Łukasiewicza

Z dr. Piotrem Dardzińskim, Prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozmawia Jerzy Bojanowicz.


Pionierskie markery diagnostyczne

Wypowiedź prof. Marcina Drąga z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach:

 


Polskie Noble 2019 – przyznane

Po raz 28. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała Nagrody, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i nazywane są „polskimi Noblami”.

Jerzy Bojanowicz