W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Ile wiosny wiosną?

Wiosna 2019 r., niezależnie czy mamy na myśli tę właśnie rozkwitającą, przyrodniczą, czy tę która objawiła się 3 lutego, jako nowa siła polityczna, będzie się nam kojarzyła z kampanią do parlamentu europejskiego. Chociaż tak naprawdę kojarzy mi się z jesienią, kiedy to odbędą się wybory do naszego polskiego parlamentu. Praktyczne bowiem programy, które przedstawiają liderzy większości ugrupowań to propozycje – mniej lub bardziej udanych- rozwiązań polskich, a nie europejskich problemów. Trudno zrozumieć dlaczego o wielkich problemach, przed którymi stoi nasz glob ciągle zapominamy, kręcąc się wokół krótkoterminowych wyborczych obietnic.

Wydarzenia

Łukasiewicz wystartował 1 kwietnia zaczęła działać Sieć Badawcza Łukasiewicz. Nowa struktura, koordynowana przez Centrum Łukasiewicz, ma prowadzić ważne dla państwa badania aplikacyjne i prace rozwojowe. Połączyła 37 instytutów badawczych, w większości podlegających Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, oraz Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu.Efekty-defekty

ISTNIEJE odgórny przykaz wciskania pacjentom nieprzebadanych suplementów- alarmują aptekarze. (…) Zasada jest prosta: klientom, którzy do apteki przychodzą po lek lub konkretny specyfik, proponuje się coś innego, tańszego. - Są to preparaty najczęściej niskiej jakości. Niebadane, nie wiadomo co tam jest w składzie -tłumaczy Marta Penczak, technik farmaceutyczny.


Co pan na to, inżynierze? 25 lat AUTOMATICON-u

Międzynarodowe  Targi  Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON w Warszawie odbyły się tegorocznej wiosny po raz 25. Ten jubileusz organizatorzy – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz spółka MVM -  podkreślali z satysfakcją, bo są to jedne z nielicznych polskich imprez targowych dorównujących skalą dużym targom poznańskim. Do tego Automaticon ciągle się rozwija.


Wątpię więc jestem. Rozumni szałem

Płynie czas, mijają pokolenia, zmieniają się ustroje, a cel w istocie pozostaje ten sam. To, co za Gierka sformułowane było w haśle: „aby Polska rosła w siłę, a ludziom się żyło dostatniej”, dziś się wyraża w dwóch słowach:- duma i dostatek. W takiej właśnie kolejności – najpierw duma potem dostatek. Kolejność niewątpliwie nie przypadkowa – człowiek syty chwały jest mniej wrażliwy na grubość portfela.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Wanda Olech, Florian Romanowski

Wanda Olech                      Prof. dr hab. inż. zootechniki po SGGW. Od wielu lat pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, ponadto przewodniczy Zarządowi Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz przewodniczy Grupie Specjalistów ds. Żubra w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.


Parlament 500 milionów. Przyjdzie czas na stały czas

Niemal 4 mln Europejczyków wypowiedziało się za zniesieniem konieczności dwukrotnego w ciągu roku przestawiania zegarków (84% biorących udział w dostępnej dla wszystkich obywateli UE ankiecie). O tym, że zmiana czasu niekorzystnie wpływa na zdrowie i gospodarkę, mówią lekarze i ekonomiści. W końcu i europejscy politycy dali się przekonać. Jednak każą nam jeszcze czekać dwa lata, a decyzję, jak pogodzić racje sów i skowronków, pozostawili w gestii państw członkowskich.


Wino dla inżyniera (216): Winne ciekawostki (1)

Warto czytać tzw. czasopisma naukowe dla szerokiej publiki i portale typu „pudelek”, bo można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Na przykład o winie. Że połowę chateau w Bordeaux wykupili już Chińczycy, wie prawie każdy. I to, że najlepsze (czytaj: najdroższe) burgundy i bordoskie wina trafiają coraz częściej na stoły zamożnych obywateli Państwa Środka – bo są wykładnią ich statusu materialnego – jest też faktem znanym.


Giełda wynalazków i projektów. Radiometria wszędobylska

Radiometrię można, jak się okazuje wykorzystać w wielu dziedzinach przemysłu, niekoniecznie związanych z wytwarzaniem produktów emitujących promieniowanie. Tak właśnie bywa w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej, znanym z wielu pożytecznych wdrożeń, a nawet gotowych substancji, cennych zwłaszcza w zastosowaniach medycznych. W 2018 r. technologie Instytutu nagradzano na kilku wystawach wynalazków, m.


Filozofia pojęć technicznych (137): Magnetyzer

Kraina o wspaniałych krajobrazach – Magnezja graniczy od południa z grecką Tesalią. Tu tkwią niesamowite Meteory budzące szczególną refleksję na temat przestrzeni. Mieszkańcy Magnezji kolonizowali Azję Mniejszą zakładając miasto o tej samej nazwie nad Meandrem, niedaleko Smyrny i inne – dziś zwane Manisa. Najwidoczniej byli dumni ze swojego kraju, który już na zawsze skojarzył się światu ze zjawiskiem magicznym: niepozorny kawałek skały Magnezji potrafił przyciągać (lub odpychać) inne kawałki lub opiłki żelaza.


Kongres MOVE przeciw spalinom

W trakcie MOTOR SHOW w Poznaniu (28-29 marca) zainteresowaniem cieszył się również KONGRES MOVE pod patronatem BiznesAlert.pl. Główny nurt obrad był poświęcony rozwojowi transportu niskoemisyjnego w Polsce. Wystąpili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Energii oraz Przedsiębiorczości i Technologii, ale ton nadawali specjaliści z zagranicznych firm motoryzacyjnych mających ekspozytury i produkcję w Polsce.

Jaz.


Wielkie inwestycje II RP (6): Dworzec główny w Warszawie

Po odzyskaniu niepodległości jednym z priorytetów Rządu RP była budowa sieci połączeń kolejowych i ujednolicenie szerokości torów.  Przegląd Techniczny (nr 25 z 1920 r.) odnotował pierwszą inwestycję – budowę tymczasowego dworca głównego w Warszawie. Poniżej przytaczamy fragmenty z tego artykułu, zachowując oryginalną pisownię.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski


Przychodzi pracownik do lekarza

I kogo widzi lekarz? Otyłego, niezbyt szczęśliwego człowieka. Zakatarzony, kaszlący. Skarżący się na ból pleców, z problemami gastrycznymi – oto coraz częstszy obraz polskiego pracownika.

Irena Fober


SOWA – rentgen dla przemytników

Proceder przemytu przynosi znaczące straty dla skarby państwa. Przywołując przykładowo tylko i wyłącznie takie towary, jak: paliwo, alkohol i papierosy oraz bursztyn, polscy celnicy na granicy polsko-rosyjskiej udaremniają w ciągu roku przemyt wartości wielu milionów złotych (nierzadko na łączną sumę blisko100 mln zł).

Marek Bielski


Koniec niewidzialnych?

Technologia stealth była filarem amerykańskiej lotniczej przewagi przez dziesięciolecia, a potem została adaptowana przez siły zbrojne innych państw. A teraz może stać się przestarzała w ciągu zaledwie kilku lat.

Maciej Kamyk


80 lat białowieskich żubrów

Każda wycieczka szkolna i turysta udający się pierwszy raz w rejon Puszczy Białowieskiej chce zobaczyć żubry. Przez wiele lat po wojnie, trzeba było udać się w tym celu do Białowieskiego Parku Narodowego. Tej zimy - jak poinformował mnie kolega pochodzący z Bielska Podlaskiego - stado żubrów można było fotografować także m.in. na polanie w okolicy wsi Narewka- Nadleśnictwo Browsk. Zorganizowano im paśnik tak, że były widoczne w trakcie konsumpcji siana oraz buraków w pewnej odległości od lasu i oczywiście od zabudowań.

Henryk Piekut


Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS)

Opisano krótka historie i współczesne zastosowanie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu. Wskazane zostały zalety i wady tej metody diagnostycznej i terapeutycznej. Badania wykazały małą przydatność metody w terapii, podczas gdy nie do przecenienia jest przydatność TMS w diagnostyce.

prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie


Ginace pszczoły

O tym, że giną pszczoły regularnie słyszy się i czyta w mediach. Niedawno pokazano śmierć 60 -rodzinnej pasieki otrutej – jak się okazało środkiem do odkażania …silosów. Z drugiej strony statystyki pokazują, że liczba rodzin pszczelich w Polsce rośnie, mimo coraz nowych nieszczęść na nie spadających.

Henryk Piekut


Na topie nie tylko TORUS

Oto 12 wież, które różnią się od wszystkich innych strukturą i urodą. I dlatego są preferowane przez wielu fotografów i turystów - tak portal The World Geography przedstawiał i uzasadniał wybór dwunastu najbardziej niesamowitych wież świata. Obiekty zwróciły uwagę jurorów właśnie oryginalnością konstrukcji i pięknem kształtu. Wśród wyróżnionych budowli znalazła się wieża z ...Ciechanowa.

Marek Bielski


Czas domowych inżynierów

Z Wojciechem Koneckim, Dyrektorem Generalnym, Członkiem Zarządu Związku Pracodawców AGD APPLiA Polska rozmawia Zygmunt Jazukiewicz


Inżynier Piotr Drzewiecki – pierwszy prezydent stolicy Niepodległej RP

Trzeciego maja 1916 r. w Warszawie miała miejsce wielka uroczystość narodowa. Po raz pierwszy od utraty niepodległości w stolicy Polski, pod narodowymi sztandarami świętowano rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pomysłodawcą i organizatorem tego wielkiego przedsięwzięcia był inżynier Piotr Drzewiecki.

Lech Królikowski


Nie tylko telewizja

Co pewien czas powraca opinia, że telewizja się kończy, ale nie zgadzam się z nią. A deklarujący, że interesujący ich kontent chcą oglądać kiedy chcą i na czym chcą, coraz częściej wybierają telewizor. Z dużym ekranem i wieloma możliwościami, których w każdym nowym modelu jest coraz więcej.

Jerzy Bojanowicz