W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Szanowni Państwo

oddajemy Państwu numer dedykowany dwóm ważnym dla środowiska technicznego wydarzeniom: XXVI Kongresowi Techników Polskich (XXVI KTP) i IV Światowemu Zjazdowi Inżynierów Polskich (IV SZIP). Od pierwszego Zjazdu polskich inżynierów, odbywającego się jeszcze w czasie zaborów (Kraków 1882 r.), Przegląd Techniczny towarzyszy spotkaniom środowiska technicznego. Swoimi refleksjami, odnoszącymi się do głównego hasła „Inżynier Przyszłości”, dzielą się z czytelnikami moderatorzy i paneliści sesji plenarnych oraz tematycznych.

Efekty-defekty

na stacji PKP w Kędzierzynie-Koźlu zatrzymują się pociągi międzynarodowe, ale nie można na nie kupić biletu, gdyż kasjerowi w kasie płacą tylko za sprzedaż biletów krajowych. Czyli  – jak zauważa portal Opotydzień, przypominając odkrycie geograficzne poczty polskiej z kultowego „Misia” –  nie ma takiego miasta, jak Londyn. Dodajmy, że w związku domniemanym brexitem, z Londynu się do Kędzierzyna-Koźla się wyjeżdża, a nie przyjeżdża, więc po co komuś płacić za wydanie biletu? z kolei PKP Intercity wstrzymały sprzedaż biletów na krajowe przejazdy kolejowe od 9 czerwca do 31 sierpnia – donosi TVN24.


Wątpię więc jestem. Ocalić od zapomnienia

Odkąd świat pozbył się garba analfabetyzmu, nowa zaczęła go dręczyć dolegliwość. Stara zasada „jak cię widzą, tak się piszą”, nabrała nowej treści i zaczęła funkcjonować w nowym kształcie, czyli jak cię piszą, tak cię widzą. W świecie współczesnym ten ma rację, kto ma głos. Boleśnie odczuwamy to obecnie, gdy nagle musimy dowodzić, że to nie my, a nas osiemdziesiąt lat temu napadnięto, to nie my, a nas mordowano, zamykano w łagrach i obozach, rozstrzeliwano, wieszano.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2019": Andrzej Enkelman, Paweł de Sternberg Stojałowski

Andrzej Enkelman Inżynier mechanik po Uniwersytecie w Adelajdzie, jest członkiem Institute of Engineers Australia, Society of Automotive Engineers, American Society of Mechanical Engineers oraz German Engineering Institute. Studiował biomechanikę kontuzji. Ma 60 lat doświadczenia w projektowaniu i zarządzaniu inżynierią, z czego przez 53 lata prowadził działalność na swój rachunek.


Parlament 500 milionów. Po wyborach

PO WYBORACH 23-26 maja obywatele 28 państw Unii Europejskiej wybrali 751 posłów do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiamy w skrócie, co w związku z tym będzie się działo w Parlamencie i Komisji Europejskiej w ciągu najbliższych miesięcy. Frekwencja w wyborach do PE w 2019 r. była najwyższa od 20 lat – w europejskich wyborach wzięło udział prawie 51% obywateli UE uprawnionych do głosowania (łącznie z Wielką Brytanią).


Wino dla inżyniera (220): Inżynierowie i wino

Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (a taki odbywa się właśnie w Krakowie w chwili, kiedy to wydanie "Przeglądu Technicznego" trafia do rąk czytelników) jest dla winnego maniaka okazją do poszukania związków między winem a ludźmi z wyższym wykształceniem technicznym. Szczególnie interesujący wydaje się przy tym wkład inżynierów w produkcję wina i generalnie w to wszystko, co sprawia, że możemy obcować z tym boskim napojem.


Giełda wynalazków i projektów. Lepszy metal i pewniejsza kość

Wynalazki związane z technologią często są bardziej pożyteczne niż wynalazki produktowe. Niestety zwykle są mniej efektowne, bo przemawiają tylko do fachowców. Dlatego opinia publiczna mniej o nich słyszy. Takie ośrodki badawcze, jak Instytut Mechaniki Precyzyjnej - Państwowy Instytut Badawczy, który wszedł niedawno do Sieci Łukasiewicz, zajmują sie właśnie technologią.


Filozofia pojęć technicznych (140): Technokracja

Związek między techniką a polityką od czasu rewolucji przemysłowej jest tak oczywisty, że mało kto uznaje za potrzebne rozważanie takich terminów jak technokracja. Ale jest to jeden z jaskrawych przykładów zderzenia wieloznaczności pojęć politycznych z jednoznacznością techniki. Inżynier oczekuje jasnej odpowiedzi: jest ta technokracja czy jej nie ma? Jeżeli będziemy się trzymać formalnego jej rozumienia, wprowadzonego w publicystyce brytyjskiej na początku 20-lecia międzywojennego, to oczywiście jest to pewna projekcja przyszłości, postulat „koncepcji ustroju społecznego, w którym władzę sprawowaliby technicy, eksperci, organizatorzy i kierownicy produkcji".


Felieton. Słuchając głosu inżynierów

Dyskutując na temat wyzwań i przyszłości polskiej gospodarki, próbujemy znaleźć klucz do zrozumienia nadchodzących zmian. Bardzo często próbuje się go szukać w poglądach różnego rodzaju myślicieli – filozofów, futurologów, historyków idei, politologów.  Głos teoretyków jest ważny i ciekawy, myślę jednak, że zbyt rzadko słuchamy, co na temat kierunków rozwoju polskiej gospodarki ma środowisko techniczne i inżynierskie.


Zalety komercjalizacji wzorów użytkowych

Karnet okolicznościowy, krzesło, uchwyty, różnego rodzaju obudowy, kotły, listwa podłogowa, okno, kanapa, lampa, lustro, elementy rusztowań, pudełka (w tym także te na czekoladki), ekran dźwiękochronny czy panel sterowania mimo wielu różnic łączy jedno – zostały zgłoszone i zarejestrowane jako wzory użytkowe.

dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny Cioch & Partnerzy Kancelaria radców prawnych Warszawski Dom Technika NOT


Ale ekipa!

University Rover Challenge na pustyni w Utah (30.05-03.06 2019 r.) to najbardziej renomowany konkurs łazików marsjańskich. Nasze zespoły studenckie już w poprzednich latach zanotowały w nim wspaniałe sukcesy. Przez tegoroczne eliminacje przeszło 36 drużyn studenckich, w tym 11 amerykańskich. Polska ekipa była wyjątkowo silna - w konkursie wystąpiło aż 8 zespołów, każdy z szansami na sukces, bo nie są to nowicjusze.

jaz.


Iść w ślady Konina

Podejmując 20 lat temu pracę w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, mgr inż. Jan Skalski widział rosnącą górę śmieci i cuchnącą kompostownię odpadów. Szansę na to, aby ta góra nie rosła, dostrzegł w wybudowaniu spalarni odpadów zwanej zakładem termicznego ich unieszkodliwiania.

Henryk Piekut


Krakowski Dom Technika

Krakowskie Towarzystwo Techniczne założono w maju 1877 r. Jeszcze w 1888 r., gdy zakładano Ziemiański Bank Poznański „mający wziąć w obronę Ziemię Polską przed zachłannością pruską”, członkowie Towarzystwa Technicznego w Krakowie złożyli się na zakup akcji tego banku i ofiarowali je kasie Towarzystwa, jako zaczątek funduszu na budowę własnego domu. Od tej pory myśl takiej budowy stawała się coraz popularniejsza, ale fundusz niestety rósł zbyt wolno.

oprac. Bronisław Hynowski


W Mieście 4.0

Inż. Jerzy Kusak, architekt Izby Architektów Północnej Nadrenii-Westfalii (AKNW), prezes VPI-SIP e.V. (Verein Polnischer Ingeneure - Stowarzyszenie Polskich Inżynierów w Niemczech). Panelista sesji „Inżynier a infrastruktura”.


Społeczne i ekonomiczne aspekty Przemysłu 4.0

Inż. Andrzej Tombiński, prezes RE-Bau sp z o.o., wiceprezydent Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii, Honorowy Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie. Moderator sesji „Inżynier a infrastruktura”.


Inżynier a infrastruktura drogowa

Prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski, dyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych. Moderator sesji „Inżynier a infrastruktura”.


Informatyka – globalny rynek pracy

Krzysztof Kluczewski, członek Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Polskich (SIP) w Kanadzie, pracownik DXC Technology w Kanadzie i konsultant w General Motors, Detroit, USA. Pracował również dla EDS, IBM i HP. Moderator sesji „Inżynier w IT”.


My a Rewolucja Cyfrowa – Przemysł 4.0

Dr inż. Piotr D. Moncarz, Adjunct Professor na Uniwersytecie Stanforda, członek Amerykańskiej Akademii Inżynierskiej (NAE), przewodniczący ElectroMobility Poland S.A. i USPolish Trade Council oraz Główny Inżynier i Senior Fellow w Exponent, Inc. Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego. Moderator sesji „Inżynier w świecie maszyn (Industry 4.0)”


Czwarta rewolucja trwa

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, wiceprezes Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego. Moderator sesji „Inżynier w świecie maszyn (Industry 4.0)”.


Technika i medycyna

Nowoczesna medycyna wymaga dzisiaj stosowania bardzo zaawansowanego sprzętu zarówno diagnostycznego, jak i leczniczego. W kardiochirurgii, która nie może funkcjonować bez odpowiednich urządzeń technicznych, najważniejszy jest aparat do krążenia pozaustrojowego, czyli tak zwane sztuczne płuco-serce.

prof. dr hab. med. inż. Jacek Moll, kardiochirurg dziecięcy, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Honorowy Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego.


Mistrz Techniki to mistrz wdrożenia

Z wiceprezesem Zarządu Głównego Federacji SNT- NOT, dr. hab. inż. Stefanem Góralczykiem rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.


Jeszcze lekarz czy już komputer?

Jerzy Orkiszewski, prezes US-Polish Trade Council. Moderator sesji „Inżynieria a medycyna”.


Dla zdrowia ludzi

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Pałko, Wydział Mechatroniki, Instytut Metrologii i Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej; konsultant krajowy w dziedzinie inżynierii medycznej. Moderator sesji „Inżynier a medycyna”.


Inżynier a zagrożenia dla naszej planety

Dipl.-Ing. Wojciech Rogalski, radca Senatu, kierownik Referatu Planowania Gospodarki Odpadami Magistratu Miasta Wiednia, członek Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii. Moderator sesji „Inżynier a środowisko“.


Poza horyzont zrównoważonego rozwoju

Prof. dr hab. inż. Jerzy Zwoździak, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Moderator sesji „Inżynier a środowisko”.


Nowa rzeczywistość, nowe wyzwania

Dr inż. Marian Zastawny, sekretarz Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, Advanced Application Engineer w Siemens PLM, wicedyrektor Instytutu Nauk Technicznych Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie. Złoty Inżynier Przeglądu technicznego. Moderator sesji „Inżynier – propozycja młodych”.


Młodzi w czasach wielkiej zmiany

Dr hab. inż. Artur Badyda, Politechnika Warszawska. Moderator sesji „Inżynier – propozycja młodych”.


Inżynier przyszłości

Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w latach 1998-2005. Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego.


Takie były początki

Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik, dyrektor Instytutu Podstaw Budowy Maszyn, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 2005-2012. Honorowy Przewodniczący IV Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich, członek Komitetu Sterującego.


Polsko-amerykańscy inżynierowie w budowie niepodległości Polski

Prof. dr inż. Janusz Romański, Honorowy Prezes Polonia Technica w USA, prezydent Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Filadelfii. Moderator sesji "Inżynierowie polscy w dziele Niepodległości".


Uczelnia silna współpracą z partnerami w kraju i za granicą

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, prorektor ds. współpracy AGH. Moderator sesji „Inżynierowie polscy w dziele Niepodległości”.


100-lecie AGH – kontekst społeczno-polityczny

Dr hab., prof. nadzw. Anna Siwik, Akademia Górniczo--Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, prorektor ds. studenckich


Jak skutecznie wykorzystać wiedzę i doświadczenie polonijnych inżynierów i naukowców?

Andrzej S. Nowak, prezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej; Professor and Chair of the Department of Civil Engineering, Auburn University. Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego. Moderator sesji "Inżynierowie Przyszłości w 100-lecie odzyskania Niepodległości".


Nowa jakość kształcenia w akademii węgla i stali w XXI wieku

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor AGH, przewodniczący KRPUT i moderator sesji "Inżynierowie przyszłości w 100-lecie odzyskania Niepodległości".


Elity przyszłości

Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący KRASP.


Polski inżynier liderem przyszłości

Wypowiedź dr. inż. Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju