PUCHAR NOT DLA INSTYTUTU NAFTY I GAZU

dodano: Poniedziałek, 23/10/2017 10:49


Podczas odbywającej się od 9 do 11 października w Politechnice Warszawskiej Międzynarodowej Wystawy Wynalazków IWIS 2017 wyróżniano najciekawsze pomysły i projekty.

Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT nagrodziła patent pn. „Wielofunkcyjny dodatek detergentowy do energooszczędnych benzyn silnikowych”. Właścicielem wynalazku jest Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy z Krakowa, a jego autorami zespół w składzie: dr Winicjusz Stanik, dr Michał Janeczek, mgr inż. Rafał Konieczny, inż. Arkadiusz Palacz, mgr inż. Jakub Perlikowski, mgr inż. Katarzyna Sikora i mgr inż. Krzysztof Sikora.

Przedmiotem wynalazku jest wielofunkcyjny dodatek detergentowy do energooszczędnych benzyn silnikowych, zawierających biokomponenty w postaci bioetanolu w ilości do 10% (V/V), lub pochodnych metanolu. Wynalazek ten wpływa na redukcje emisji szkodliwych substancji.

W imieniu władz Federacji Puchar NOT przedstawicielce wyróżnionego zespołu wręczył wiceprezes FSNT-NOT mgr inż. Kamil Wójcik.

dodano: Poniedziałek, 23/10/2017 10:49 przez: Janusz Kowalski
ostatnia aktualizacja: Poniedziałek, 23/10/2017 15:34


Galeria