Przyjęciem Uchwały, Przesłania oraz wniosków zakończył się w Poznaniu VI Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i XXVIII Kongres Techników Polskach. Wydarzenie pod hasłem „Technika dla zdrowia i bezpieczeństwa” odbyło się w Politechnice Poznańskiej (9-11.06.2025).
Gospodarzami wydarzenia byli JMR Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski oraz Ewa Mańkiewicz-Cudny - prezes Zarządu Głównego FSNT-NOT. Swoją obecnością podczas wydarzenia zaszczycili nas m.in.: Małgorzata Kidawa-Błońska - Marszałek Senatu RP, Rafał Grupiński - Wicemarszałek Senatu, prof. Maria Mrówczyńska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie, Jolanta Hibner – Senator RP, prof. Jerzy Buzek - Prezes Rady Ministrów w latach 1997–2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012, Katarzyna Kierzek-Koperska – Posłanka RP, Bartosz Zawieja – Poseł na Sejm RP, prof. Jerzy Małachowski - Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Jędrzej Solarski - Zastępca Prezydenta Poznania, Agata Sobczyk - Wojewoda Wielkopolska, prof. Andrzej Nowak – Prezes Rady Inżynierów Polskich w Ameryce Północnej, Krzysztof Ruszczyński - Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
Obecni byli także przedstawiciele Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych: prof. Krzysztof Jóźwik - Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Jerzy Lis – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, prof. Danuta Zawadzka - Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Marek Pawełczyk - Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Michał Zasada - Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. Krzysztof Zaremba - Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Marcin Moniuszko - Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Piotr Koszelnik - Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Krzysztof Szoszkiewicz - Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
To były trzy dni bogate w wystąpienia, sesje panelowe i dyskusje problemowe, których zwieńczeniem było wręczenie tytułów Mistrz Techniki NOT podczas Gali Inżynierskiej kończącej pierwszy dzień obrad. Ten zaszczytny tytuł otrzymało innowacyjne rozwiązanie pn. Komputerowe wspomaganie wdrożenia produkcji kadłuba wielozadaniowego samolotu F – 16 w PZL Mielec Lockheed Martin Company. To nowatorskie rozwiązanie jest nie tylko dziełem myśli inżynierskiej, ale także przyniosło wymierne efekty ekonomiczne liczone w milionach złotych. Tytuł Mistrza Techniki NOT w kategorii Inżynieria mechaniczna Kapituła Konkursu przyznała zespołowi autorskiemu spółki Mine Master za samojezdny wielozadaniowy dwuwysięgnikowy wóz wiercący nowej generacji typu Face Master, a w kategorii Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka zespołowi z Politechniki Gdańskiej i miasta Kępice.
Niezwykle bogaty program tego inżynierskiego spotkania wypełniały wielowątkowe dyskusje, których głównym zadaniem było pokazanie dorobku polskiej myśli technicznej powstającej w kraju i za granicą oraz możliwości nawiązania współpracy między polskimi inżynierami niezależnie od miejsca pracy i zamieszkania.
Już w pierwszym referacie wprowadzającym pt. „Odpowiedzialność inżynierska”, który wygłosił prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek, premier RP (1997-2001), przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009-2012) wskazane zostały główne zadania stojące przed środowiskiem ludzi techniki w czasie międzynarodowych konfliktów i zmian klimatycznych. W podsumowaniu autor mocno zaakcentował konieczność współdziałania inżynierów z humanistami.
Przybliżeniem hasła poznańskiego wydarzenia był bogato ilustrowany przykładami referat prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Bańkowskiego z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Uniwersytetu Stanowego Ohio (USA) pn. „Osiągnięcia terapii genowej wykorzystującej badania naukowe i high-tech”. Prelegent podkreślił, iż te osiągnięcia nie byłyby możliwe bez współpracy lekarzy z inżynierami.
Kolejne sesje i dyskusje panelowe potwierdzały konieczność interdyscyplinarnego podejmowania i rozwiązywania problemów i wyzwań, których celem jest podnoszenie standardów cywilizacyjnego rozwoju. O tym dyskutowano podczas wszystkich 13 paneli, które odbyły się w ramach Zjazdu i Kongresu. Ich tematyką były: „Technika, medycyna i przyroda”; „Bezpieczne żywienie: produkcja i obróbka żywności, jak wyżywić świat nie niszcząc planety i życia na niej ?”; „Inżynier przyszłości – jak go wykształcić ?”; „AI – pomocnik czy wyręczyciel – wykluczenie cyfrowe”; „Ile energii potrzebuje mieszkaniec planety by żyć godnie, nie niszcząc ?jej”; „Zagrożenia cywilizacyjne – światło i hałas”; „Młodzi proponują”; „Alternatywne rozwiązania w energetyce”; „Nowoczesne rozwiązania techniczne w diagnostyce obrazkowej”; „Materiały funkcjonalne i konstrukcje”; „Polska w przestrzeni – lotnictwo i kosmos”; „Zaawansowane technologie w przemyśle – możliwości i wdrożenia”.
Uczestnikami wszystkich paneli byli przedstawiciele środowisk krajowych i polonijnych. I tylko żal, że ograniczony czas nie pozwalał na rozwinięcie pełnej dyskusji, do których zgłaszało się wielu chętnych.
Nie tylko wokół sesji i debat toczyły się wydarzenia zjazdowe. W holu Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej prezentowały swoje dokonania naukowe koła studenckie gospodarzy i kilku innych uczelni. Swoje stoiska z książkami i czasopismami techniczno-naukowymi wystawiły także Wydawnictwo Naukowe PWN i Wydawnictwo SIGMA – NOT.
Gospodarze z Politechniki Poznańskiej zaprezentowali gościom trzeciego dnia potencjał Kampusu Kąkolewo, gdzie zaprezentowano pokaz wykorzystania dronów przygotowany przez Centrum Kształcenia i Technologii Bezzałogowych Statków Powietrznych, a także pokaz lotniczej Grupy „Żelazny”.
Ale nie tylko sprawy techniczne były poruszane podczas poznańskiego wydarzenia. To także, zgodnie z misją Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, spotkanie koleżeńskie, forum wymiany doświadczeń i dobrej, wspólnej zabawy. Wzięli w nim udział inżynierowie z kraju oraz koleżanki i koledzy z Austrii, Dani, Francji, Kanady, Litwy, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA. Znakomitym potwierdzeniem tego koleżeństwa i dobrej atmosfery spotkania był nie tylko wieczorny występ artystyczny przygotowany przez gospodarzy z Politechniki Poznańskiej, ale także wspaniały występ koleżanki ze Zrzeszenia Federalnego Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech, która zaśpiewała jedną z arii operowych Giuseppe Verdiego. A już fantastycznym kontrapunktem do tego koncertu był referat nt. „Fotobiologicznych pomiarów światła scenicznego w Operze Wiedeńskiej”, którego autor – prof. dr inż. Tadeusz Krzeszowiak z austriackiej Akademii OThC - wprowadził słuchaczy w niepowtarzalną atmosferę tej światowej sceny operowej.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Doskonała nauka II”.
Głównym partnerem VI SZIP i XXVIII KTP jest Sieć Badawcza Łukaszewicz.
Partnerem VI SZIP i XXVIII KTP jest Polska Izba Inżynierów Budownictwa.
Partnerem sesji „Młodzi proponują” jest Fundacja KGHM Polska Miedź.